Zero waste i moda? Wspieraj planetę i ubierz dziecko mądrze!

Zero Waste i ubrania dla dzieci

Jak ubierać dziecko mądrze? Jak dbać o planetę, gdy wokół tyle pięknych ubrań? Jak żyć zero waste – co to znaczy żyć ekologicznie?


W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te trudne kwestie. Zapraszamy do lektury edukacyjnej!

Jak zacząć?


Przede wszystkim musimy kupować świadomie.
Należy wybierać produkty, które będą trwałe i produkowane w możliwie największej zgodzie z naturą. Dlaczego trwałe?

Bo właśnie od tego zależy, ile ubranek trafi na śmieci, a ile zostanie przekazane do dalszego użytku. Na pewno też zastanawiacie się, dlaczego właśnie ubranka szyte ręcznie są powszechnie uznawane za te bardziej eko – już wyjaśniamy.

Proces ręcznego szycia wymaga czasu i dobrej jakości materiału. Obydwie te cechy ograniczają ilość produkowanych ubranek, przez co każda część garderoby jest produkowana z sercem, rozumem i dbałością o szczegóły. Takie ubranka można z łatwością zostawić dla następnych pokoleń lub oddać komuś, komu będzie potrzebne – wybór należy do Was. Ale najważniejsze jest to, że ubranko nawet używanie przez długi czas będzie się nadawało do dalszego użytku, a nie do śmietnika.

Dlaczego warto postawić na małe manufaktury?

Wybierając manufaktury odzieżowe, ograniczacie także marnowanie materiałów. Hurtowa produkcja ubrań niestety nie wykorzystuje całego materiału, zamiast tego wyrzuca jego resztki. W przypadku ręcznego szycia każdy kawałek materiału jest wykorzystywany.

Przykładowo, w przypadku szycia koszuli dla chłopca, resztki materiału są wykorzystywane do doszywania kieszeni lub tworzenia niebanalnych elementów zupełnie innego ubranka, takich jak podszewka w spodniach z modnymi „dziurami”.
W większości pracowni odzieżowych, gdzie ubrania są szyte wyłącznie ręcznie, marnowanie materiałów nawet nie wchodzi w grę – większość z nich to materiały wysokiego gatunku, jak na przykład bawełna. Dlatego każdy, nawet najmniejszy skrawek jest na wagę złota.

Już wiesz na co postawić?

Jeżeli więc myślisz nad tym, jak pogodzić modną stylizację Twojej pociechy i życie w zgodzie z zasadami zero waste – nic prostszego! Wybierz szyte ręcznie i przekonaj się sam, jak bardzo trwałe i doskonałe ubranka ma w szafie Twoja pociecha.

Jeżeli nie Jesteś przekonany, to po prostu spróbuj – jeżeli nie będzie to dla Ciebie satysfakcjonującym rozwiązaniem, wrócisz do tego wcześniejszego. Jednak możemy Ci zagwarantować, że jak już raz kupisz takie ubranka, nie zechcesz wrócić do starych nawyków.

Żyć mądrze znaczy żyć w harmonii ze światem. Odważ się żyć w zgodzie z naturą – postaw na szyte ręcznie!

 

Komentarze: