ZERO WASTE W SZYCIU – CZY TO MOŻLIWE?

Szycie zero waste w branży mody polega przede wszystkim na projektowaniu ubrań z odpadów z produkcji odzieży. Taki rodzaj szycia stawia wyzwania: szukanie nowych rozwiązań i kreatywnych pomysłów na korzystanie z tego, co posiadasz. Niełatwo jest dopasować proporcje, a jednocześnie rozsądnie wykorzystać cały kawałek tkaniny i nie marnować niczego, jednak na tym właśnie polega zero waste. W tym artykule przedstawię kilka pomysłów jak być bardziej zero waste.

Mierz do woli, krój raz

Upewnij się, że tniesz tylko wtedy, gdy jesteś pewna, że nie marnujesz materiału. Pozwoli to na zachowanie większego kawałka materiału, którego będziesz mogła wykorzystać na inny projekt. Bezmyślne bądź zbyt pochopne czy nieprecyzyjne krojenie to problem szczególnie wtedy gdy szyjemy niskonakładowe serie bądź pojedyncze egzemplarze. Brak wprawy i nieumiejętność odpowiedniego zarządzania tkaniną sprawia, że marnujemy jej zbyt wiele

Tkaniny używane

Większość second-handów posiada dział z tkaninami, w którym można znaleźć wszelkiego rodzaju materiały. Sklepy z odzieżą używaną są rajem dla amatorów wszelkiego rodzaju wzorów, tkanin, splotów – można znaleźć tam dosłownie wszystko. Jedynym problemem może być fakt, że wówczas nie znamy dokładnego składu kupowanych materiałów.

Dobrym pomysłem jest też kupowanie gotowych ubrań i ich późniejsza przeróbka. Szczególnie w tych czasach gdy do łask wracają trendy z minionych pokoleń, nietrudno o prawdziwe perełki. Często drobne poprawki, bądź niewielkie przeróbki mogą dać drugie życie takiemu „niechcianemu” ubraniu.

Zachowuj resztki

Bez względu na to, jak starannie tniesz tkaniny, zawsze będą skrawki materiału. Warto zorganizować sobie pojemnik na ścinki i niepotrzebne nitki. Kiedy będziesz potrzebowała zszyć coś drobnego, wystarczy, że sięgniesz do niego i wybierzesz odpowiedni skrawek. Warto wyrobić w sobie ten nawyk. Może w przypadku któregoś z kolei otwarcia takiego pudełka, najdzie nas myśl w jaki fajny sposób wykorzystać niepotrzebne elementy.

Patchwork

Jak podpowiada Wikipedia, patchwork to metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału (o podobnych geometrycznie kształtach, np. patchwork z kawałków trójkątnych) w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką. Z mnóstwa zalegających skrawków materiałów można wykonać przepiękne projekty metodą łączenia tkanin.

Podsumowanie

Nieważne czy szyjesz zawodowo czy wyłącznie dla siebie i swoich najbliższych, szycie w zgodzie z metodą zero waste, zawsze ma sens. Poszanowanie dla materiału nie tylko pozwala chronić zasoby naszej planety ale również nie zanieczyszcza jej przed nadmierną produkcją syntetycznych tkanin. Pamiętajmy, że Ziemię mamy tylko jedną.

Zobacz ubranka w naszym sklepie

Bluza dresowa z resztek dresówki

zobacz w sklepie

Dres moro dla dzieci

zobacz w sklepie

Komentarze: