Chrzest Święty: 

Aby dobrze przygotować się do chrztu swojego dziecka trzeba nie tylko zadbać o ubranka, jedzenie, czy lokal- ale trzeba wiedzieć czym jest ten sakrament i dlaczego chcemy aby nasze dziecko go przyjęło.

A więc zacznijmy od początku:

 Czym jest Sakrament Chrztu Świętego:

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, sakrament chrztu został ustanowiony przez Jezusa. Jest pierwszym i najważniejszym sakramentem. Gładzi grzech pierworodny, daje życie nadprzyrodzone i czyni człowieka członkiem Kościoła katolickiego. 

„Chrzcić” oznacza „zanurzać” w wodzie. W czasie ceremonii Chrztu Świętego człowiek „zanurzany jest w śmierci Chrystusa”.

Chrzest może przyjąć każdy człowiek jeszcze nie ochrzczony. Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego chrzci się nowonarodzone dzieci, ponieważ ich natura skażona jest grzechem pierworodnym.

Chrzcić może każdy, szczególnie w sytuacjach zagrożenia życia, jeśli jego intencje są identyczne z intencjami kapłana.

Do otrzymania chrztu konieczna jest zgoda co najmniej jednego z rodziców lub opiekunów prawnych i uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowywane w wierze Kościoła katolickiego. 

Rodzice chrzestni: 

Rodzice chrzestni podejmują się ważnego i odpowiedzialnego zadania, dlatego też kodeks prawa kanonicznego wymienia kilka istotnych wymogów, których muszą dopełnić.

Rodzic chrzestny musi mieć ukończone szesnaście lat, być katolikiem, przyjąć Eucharystię i bierzmowanie oraz prowadzić życie zgodne z wiarą

Dokumenty do chrztu:

Zgłaszając chrzest swojego dziecka rodzice mają obowiązek przynieść do Kancelarii Parafialnej:

- świadectwo urodzenia dziecka

- świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka

- zaświadczenie z parafii zamieszkania, że dana osoba może pełnić funkcję matki lub ojca chrzestnego

- dane rodziców chrzestnych (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania)

Symbole liturgii chrzcielne

Znak krzyża wykonywany na czole dziecka- oznacza łaskę odkupienia.

Czyniąc znak krzyża nawiązujemy do wydarzenia chrztu, przywołujemy jego tajemnicę, odnawiamy ją.

Woda chrzcielna - Poprzez pokropienie dziecka zostaje ono oczyszczone od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego i staje się  dzieckiem Boga.  

Krzyżmo – jest to olej z oliwek z balsamem, poświęcony przez biskupa w Wielki Czwartek, używany przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich. Namaszczenie krzyżmem jest znakiem włączenia do ludu Bożego i uczestniczenia w królewskim kapłaństwie Chrystusa.

Świeca chrzcielna — oznacza, że ochrzczony staje się światłością wobec świata właśnie poprzez chrzest święty.

 Ojciec dziecka zapala ją od świecy paschalnej. Jest to symboliczne wezwanie dla rodziców i rodziców chrzestnych, by podtrzymywali światło wiary w życiu dziecka.

Nałożenie białej szaty jest symbolem, że ochrzczony „przyoblekł się w Chrystusa" i zmartwychwstał z Chrystusem. Gest ten symbolizuje godność dziecka Bożego.

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć